Základy běžeckého stylu 1 - Obecné základní dovednosti

Hodnocení uživatelů: / 5
NejhoršíNejlepší 

Existuje nespočet rad a publikací k výuce běžkování, často od renomovaných závodníků. Mezi jednotlivými zeměmi a školami ovšem nejsou velké rozdíly, z 80% jsou všechny metodiky stejné. Liší se především v důrazu na schopnosti (síla X vytrvalost X obratnost) a v některých pokročilých cvičeních. Tato metodika bude obsahovat cca 85% námi vyučované metodiky, která byla inspirována z metodik 6 různých států (ČR, Norsko, Finsko, Rusko, USA, Německo).

Jako první je potřeba zvládnout tzv. "vatu". Označuji tak běžné činnosti, které k běžkování nezbytně patří, ale krom výjimek nejsou pro vlastní běh příliš důležité. Vezmu to tedy ve stručnosti:

Vybavení

Neumět si správně nazout a vyzout lyže může být s trochou smůly i životu nebezpečné. Obě činnosti si vyzkoušejte v klidu doma na nějakém koberci, nejlépe bez stoupacích vosků. Na vázání obvykle nelze nic skazit, ovšem hole bývají oříšek a příliš často mívám na kurzech klienty s nesprávně seřízenými poutky, či dokonce s úplně špatným nasazením holí. Máte-li sebemenší pochybnost, nestyďte se podívat do návodu. Dobře nasazené hole jsou pro správnou techniku nutností.

Nazout a vyzout lyže je potřeba umět i na svahu. Jediné pravidlo je mít lyže v rovině, abyste nezačali ujíždět.

Lyže musí být připraveny na jízdu. I největší flegmatik by měl před zimou lyže namazat. Pokud to nezvládá, nechť navštíví nejbližší servis (ač jejich kvalita bývá různá), nechá si poradit od přítele (kvalita přímo závisí na zvolené osobě) nebo přijde k nám na kurz, jedny lyže vždy děláme na kurzu zdarma jako ukázku :-).

Základní postoj

z toho vždy vycházíme - přirozený stoj, mírně pokrčená kolena. Paže pokrčeny v loktech a hole zapíchnuty na úrovni špiček bot. Nestojíme na patách!

Základní pohyby

není třeba obvykle příliš nacvičovat, jen je potřeba si uvědomit omezení a možnosti rozsahu pohybů. Nacvičujeme zásadně bez holí.

 1. podřep
 2. dřep
 3. předsunutí nohy
 4. zasunutí nohy
 5. skok
 6. stoj na jedné noze (a na druhé)
 7. úkrok stranou (opakovaný)
 8. úskok stranou
 9. otočení o 360° s špičkami u sebe - tzv. sluníčko
 10. otočení o 360° s patkami u sebe - tzv. sluníčko
 11. sed na zem a vstávání (užitečná činnost v začátcích)
 12. chůze na lyžích
 13. základní postoj, odpich holemi soupaž

Termíny 2018/2019

Zobrazení vyžaduje připojení k Dokumentům Google.

Novinky emailem

Otázky na: info@nordicacademy.cz

Translator

Z fotogalerie

00015.jpg