Výběr lyží - bruslení

Hodnocení uživatelů: / 15
NejhoršíNejlepší 

tento článek nebude příliš dlouhý, protože slušně bruslit lze téměř na všem. Především panuje mýlka ohledně délky lyže.

Délka

Rozhodně neplatí pravidlo, že čím kratší lyže, tím lepší. Delší lyže je (obvykle) o něco rychlejší. Proto se volí kompromis délkou a schopnostmi lyžaře. Začátečníci sahají po kratších lyžích, např. k výšce očí, protože jsou snazší na ovládání. Někteří závodníci volí lyže i lyže delší, než je výška postavy. Délka se volí také v závislosti na tvrdosti lyže.

Tvrdost

Narozdíl od klasiky se dá bruslit i na příliš měkkých a příliš tvrdých lyžích. Nevýhodou je především horší ovladatelnost. Proto bychom tvrdosti měli věnovat zvýšenou pozornost. Jedeme-li po jedné lyži, nebude se sněhu dotýkat celou plochou skluznice, avšak příliš měkká lyže se nám při odraze "boří" uprostřed, tvrdá naopak má tendence ustřelovat náhle do stran.

Šířka

Ani na širších lyžích nelze bruslit mimo upravené tratě (vyjma ledové krusty). Na širších lyžích se ovšem mnohem lépe drží rovnováha, proto úplným začátečníkům doporučuji nepatrně širší lyže. Ostatní mohou s klidem sáhnout po nejužších modelech, které jsou lehčí.

Vosky

Na bruslící lyže klasické mazací vosky (např. populární "modrý extra"), či nedejbože klistry zásadně nepatří! Snažte se vyhnout jakémukoliv kontaktu skluznice s těmito látkami. Maže se pouze skluznými vosky, tzv. parafíny (ač v závodní branži jste v nedávné minulosti mohli narazit na lecjaké látky, např. ARVA), a to po celé délce skluznice. Z důvodu zanesení pórů na skluznici stoupacími vosky Kombi lyže nebudou nikdy tak rychlé, jako stejné brusličky speciál.

Ostatní

Doporučuji přečíst i obsáhlejší článek o výběru klasických lyží, kde jsou rozebrány i další, již méně podstatné parametry

V prodejně

  • úplní začátečníci volí raději o trochu širší lyži
  • začátečníci volí raději lyže kratší, typicky špičky do výše nosu/očí.
  • ujistěte se o správné tvrdosti vybrané lyže
  • podívejte se na skluznici, ideálně je na ní ochranná vrstva parafínu. V opačném případě by neměla obsahovat žádné škrábance či šedivé fleky. Pokud ano, požádejte o slevu nebo vyberte jinou lyži.
  • Ti se závodními ambicemi se ujistěte, že nekupujete umělohmotnou skluznici (levnější modely mají občas černou z polyuretánu).
  • špičkoví závoďáci berou jen ručně vyráběné lyže přímo od výrobce

Termíny 2018/2019

Zobrazení vyžaduje připojení k Dokumentům Google.

Novinky emailem

Otázky na: info@nordicacademy.cz

Translator

Z fotogalerie

00049.jpg