Mazání klasických lyží

Hodnocení uživatelů: / 10
NejhoršíNejlepší 

Vážení lyžníci,

cílem toho článku není popsat, jak vítězně namazat na závody, ale jak nepromazat. Článek vznikl na základě častých dotazů a omylů našich studentů. Ač je závodní mazání, zejména na klasickou techniku běžeckého lyžování velká alchymie, zvládnutí základů tak, abyste nepromazali je poměrně snadné. Nebudu se zde zabývat lyžemi se šupinami, pro nezávodníky je to ovšem určitě velmi zajímavá a dobře použitelná alternativa.

 

Klasická lyže je mírně prohnutá tak, že prostředek lyže se při jízdě z kopce (teoreticky) sněhu nedotýká. Právě tento prostor je určen pro stoupací vosk. Pokud dáme stoupací vosk i na patku a špičku, bude nám drhnout a vůbec nám to nepojede. V tom případě se samozřejmě zlepší i odraz, na rovinkách a z kopce ale spláčete nad výdělkem. Stoupacími vosky tedy mažeme pouze do prostoru pod vázáním, tvz. mazací komory.

Přibližná mazací komora bývá na lyžích od výrobce vyznačená. Liší se dle váhy jezdce, navíc je pro tekuté vosky nepatrně kratší (na obrázku červeně) kvůli jejich vyšší vrstvě. Přesně ji zle zjistit tzv. papírkovou metodou. Provádí se tak, že se postavíte na obě lyže v běžeckém vybavení, pod komoru Vám někdo strčí papírek a pohybuje jím směrem vpřed. V místě, kde již nelze papírek posunout udělá čáru. Opakuje směrem vzad i druhou lyži. Na měření existují i specializované stroje.

Stoupací vosky se dělí na vosky tekuté a vosky tuhé. Postup jejich aplikování je odlišný. Dají se sice oba zažehlit žehličkou, nicméně pro běžné účely to je velmi nepraktické. Pro aplikaci nám stačí korek (k dostání v obchodech) a ruce.

Mazání

Tuhý vosk

naneseme slabou vrstvu do komory a rychlými dlouhými tahy "zažehlíme". Vysoká rychlost a tření způsobí zvýšení teploty pod korkem. Postup nanesení a rozkorkování aplikujeme celkem 2 - 3x. Základní a častou chybou je nanesení příliš velké vrstvy vosku, který potom nejde rozkorkovat protože zvýšená teplota nepronikne do hlubších vrstev vosku.

Nebo se podívejte na videoukázku z metodiky Mgr. Noska. Zažehlování žehličkou na ukázce je časté, pokud ji s sebou ovšem máte.

Tekutý vosk

naneseme střední vrstvu do komory a pomalým tahem částí dlaně rozetřeme. Teplo naší dlaně způsobí zahřátí a snadnější roztažení klistru. Komora na klistr je kratší, protože je na skluznici silnější vrstva vosku. Základní chybou je příliš dlouhá komora nebo silná vrstva. Vosk z dlaně odstraníme nejlépe pomocí známé Indulony a čistého hadru.

Nebo se podívejte na videoukázku z metodiky Mgr. Noska. Na videu ještě vosk nahřívá, aby šel lépe rozetřít.

Výběr vosku

vosk vybíráme podle 2 kritérií: teplota vzduchu a struktura sněhu. Pouze na vosku značky Toko se udává teplota sněhu. Sníh je krystal. Čerstvě napadaný sníh většinou obsahuje ostré výčnělky, které se zapíchnou i do poměrně tvrdého vosku. Při teplotách nad nulou vločky ztrácí tyto výčnělky a stávají se z nich postupně kuličky. Tyto kuličky již vyžadují lepidlo - tekutý vosk nebo-li klistr. Proto platí základní pravidlo: Na čerstvý sníh patří vosky tuhé a na starý (prošlý oblevou) patří klistry.

Vosky jsou pro snazší orientaci barevně označeny. Studené barvy jsou určeny pro chladnější podmínky a tvrdé vosky (zelená, fialová, modrá). Teplé barvy jsou pro teplejší podmínky a měkké vosky (červená, žlutá). Budu popisovat vosky od firmy Swix, které jsou dobře dostupné a pro začátečníky vhodné širokým rozsahem teplot.

Nový sníh

Nejčastější a nepoužívanější je tzv. modrý extra, neboli Swix V40 (-1 až -7°C ). Je-li větší zima volíme fialový nebo zelený, nicméně z V40 se odrazíme obvykle vždy, jen to tolik nepojede.

Pro teplejší podmínky volíme obvykle nějaký červený (např. Swix V55, 1 až -2°C) a volba modrého by znamenala podkluzování (krystalky nejsou tak ostré, proto potřebují měkčí vosk).

Nejste-li si jisti, zkuste tvrdší vosk a když budete klouzat, naneste na něj vrstvu měkčího vosku. Obráceně to dělat nedoporučuji, protože až vrchní vrstvu sjedete, začali byste "lepit".

Starý sníh

Obvykle se setkáme se 3 variantami starého sněhu. Je-li více druhů sněhu, namixujeme více klistrů v poměru obvykle 1:1 nebo 2:1.

Tzv. voda je na pláních, když začne mít sluníčko sílu. Volíme červený klistr

Led vzniká obzváště v ranních jarních hodinách v lesích. Zde volíme fialový klistr

Špinavý sníh je hlavně v lesích, kde padá ze stromů do stopy jehličí. Zde přidáme stříbrný klistr který způsobí, že se jehličí nebude tolik lepit. Samotný stříbrný se obvykle nemaže.

Ostatní

Při teplotách kolem 0°C je nejhorší mazání protože sníh může mít na různých místech běžecké tratě různou konzistenci i teplotu nebo ji může rychle změnit podle množství oblačnosti. Pokud je sníh starý mohu namixovat požadované klistry. Existuje ovšem i klistr tzv. univerzální, který pro tento případ začátečníkům vřele doporučuji. Není sice příliš skluzný, ale odrazíte se.

Pokud na starý sníh padá nový, při volbě klistru v neprojeté stopě nalepíte a při volbě tuhého vosku Vám to v ujeté stopě bude smekat. Máte-li lyže na bruslení doporučuji přehodnotit postoj. Nemáte-li zbytí, dejte klistr a na něj naneste tuhý (obvykle V40 nebo V20). Mějte však na paměti, že namazat na takovéto podmínky je kumšt i pro profesionály.

Značky vosků

Je zcela jedno, jakou značku zvolíte. Pro turistické účely jsou vosky naprosto srovnatelné a dokud nezískáte dostatečně dobrou techniku a vybavení, investice do profesionálních vosků jsou pro Vás vyhozené peníze. Závodní vosky, často s příměsí fluoru, mají "pouze" lepší skluznost a na druhou stranu trochu horší přilnavost. Mezi závodníky jsou populární vosky jako Rode, Holmenkollen, Rex aj. ve výbavě je mají ale od každé značky jen určité vosky, např. modrý od Rode a červený od Rex, na závody mixují 2-3 vosky v různém poměru. Úvahy nad profesionálním mazáním jsou ovšem na samostatnou knihu a zdaleka přesahují účel tohoto článku. Snad jen dodám, že závodník maže tak, aby mu to co nejvíc jelo a ještě se z toho odrazil. Turista maže tak, aby se odrazil.

Termíny 2018/2019

Zobrazení vyžaduje připojení k Dokumentům Google.

Novinky emailem

Otázky na: info@nordicacademy.cz

Translator

Z fotogalerie

00198.jpg