Výběr lyží - klasika

Hodnocení uživatelů: / 14
NejhoršíNejlepší 

Firma Fisher má na sezónu 2009/2010 celkem 38 modelů lyží pro klasiku. Výběr je vždy otázkou priorit. V článku se nebudu zabývat barevnými kombinacemi, nýbrž pouze parametry důležitými pro příjemné svezení. První rada pro začátečníky spočívá v zapřemýšlení, zda si nemohou vybavení půjčit. Má to spoustu výhod, především cenových. Ale také když Vás to nechytne, ušetříte si starosti s prodejem nebo uložením.

U klasiky je důležité mít na paměti, že špičkové lyže vyžadují dobrou techniku.

Tvrdost lyže

Tvrdost klasické lyže musí být adekvátní k váze lyžaře. Správně tvrdá lyže má uprostřed takzvanou mazací komoru, která se při jízdě z kopce (teoreticky) sněhu vůbec nedotýká.

Naopak při správně provedeném odrazu dochází k přesunu hmotnosti na jedinou lyži, což způsobí přitlačení vosku v komoře ke sněhu. Příliš měkké lyže stále drhnou, protože se vosk i při jízdě z kopce dotýká sněhu. Z příliš tvrdých se nikdy neodrazíte, protože neprotlačíte vosk až ke sněhu.

Protože turisté a začátečníci neoplývají dobrou technikou, volí lyže měkčí! Důvodem je odraz při poloze těla příliš vpředu (pozdní odraz) a tím pádem je většina váhy nikoliv uprostřed, nýbrž na přední části lyže.

V případě tvrdé lyže ani profík při skvělé máze neodrazí, protože neprotlačí vosk dostatečnou silou až ke sněhu. Jediná možnost svezení je za cenu protažení komory až na špičku, což ale způsobí stálé drhnutí a také vosk v zóně, kde prakticky nebude využit.

Tvrdosti se označují v kilogramech (např. 70-77) nebo slovně (např. medium tj. střední). Ve specializovaném obchodě Vám na požádání zdarma provedou papírkový test, který je z hlediska pomůcek/času nejlepší.

Délka lyže

je až na druhém místě. Obecně lze říci, že delší lyže je rychlejší a obzvláště u klasiky není delší lyže překážkou, nicméně pro začátečníky je vhodnější zvolit lyže dle tabulkových hodnot. Všiměte si, že tabulková délka se odvíjí od hmotnosti, nikoliv od výšky postavy. Přesto pro představu dodám, že délka klasických lyží u atletické postavy vychází obvykle 15-20 cm nad výšku postavy.

Skluznice

Od skluznice se vyžaduje jediná věc, aby co nejvíce jela. Zároveň je nejdražší částí lyže a výrobci dodnes nejsou schopni vyrobit všechny lyže stejně rychlé. Mnoho hobíků tedy kupuje lyže od reprezentantů, kde je nejvyšší kvalita skluznice zaručena. V obchodech "jsou" to ty nejdražší modely.

Nemáte-li ovšem závodní ambice, lze se s klidem poohlédnout po turistické a střední třídě. Tyto levnější skluznice nejsou schopny absorbovat velké množství skluzných vosků, proto Vám to ani při správné máze tolik nepojede. Zvláštní kapitolou jsou polyuretánové skluznice, které se od špičkových grafitových liší tím, že je skoro zbytečné je parafínovat. Nepříjemné je, že je laik dokáže těžko odlišit, protože je výrobci vyrábějí většinou v černé barvě.

Nutno dodat, že i negrafitové skluznice mohou na některých typech sněhu jet lépe než většina grafitových. Sám jsem vlastnil v žákovské kategorii lyže Bohemia SI s červenou skluznicí, která na vodě nechávala všechny grafitové Atomic i Fisher daleko, daleko vzadu.

Šupiny

Závodníci na nich nejezdí. Jedinou výjimkou jsou podmínky, na které je obtížné namazat. Pro turisty určtitě stojí za zvážení a mohu potvrdit, že se na nich dá velmi solidně jet (mám zkušenosti pouze s Fisher). Na ledě Vám ale žádné šupinky (bez hřebíků) nepomůžou. Spíše bych se ale zamyslel, zda budu schopen a ochoten se naučit základy mazání.

Cena

Platíte především za skuznici. Nechcete-li závodit a máte-li pro své úspory lepší využití, s radostí si kupte lyže v nižších cenových relacích. Ambiciózním začátečníkům doporučuji se poohlédnout po vyšších modelech levnějšího výrobce (např. Salomon) než opačně (Fisher, Atomic). V případě, že Vás to chytně budete mít dobré tréninkové lyže. Lyže s nejlepšími předpoklady se do obchodů vůbec nedostanou a jdou z továrny přímo k závodníkům.

Marketing

Dále popíšu několik parametrů, které jsou dle mého názoru pouze prací marketingového oddělení. Pokud se pletu, rád se nechám přesvědčit o opaku.

Typ skluznice (plus/cold)

Typ plus by měl jet více při teplejším počasí, typ cold při studenějším. V praxi jsem nepoznal rozdíl a mnoho lidí mělo nejrychlejší cold lyže i v teplejších podmínkách a naopak.

Jádro

Nano super hyper ultra mega jádra lyží jsou všechna podobná. Většinou se jedná o jakési plástve a rozdíly jsou i pro profesionály téměř nepostřehnutelné. Hobík platí pouze za dobrý pocit.

Povrch

Nano super hyper ultra mega 3D 4D povrch je dalším marketingovým trikem. Povrch skluznice je dán strukturou a tu lze ve speciálních obchodech změnit. Navíc se povrch vždy časem uhlazuje (nebo přibývají rýhy od kamenů). Povrchová úprava lyže může být přínosem pouze na tzv. "vodě", ale hobík v těchto podmínkách zůstává raději doma.

Materiál

Typicky karbon a teflon mají obvykle na vlastnosti lyže zanedbatelný vliv. Nehoníte-li desetiny sekundy, můžete příjemně ušetřit.

Shrnutí

- než vyrazíte do obchodu zvažte se v běžeckém oblečení.
- dle Vašich ambicí se porozhlédněte po adekvátních modelech lyží (závodní, sportovní, turistické) a vyberte si dle Vaší váhy a délky lyže
- papírkovou metodou ověřte tvrdost lyže, začátečníci volí raději měkčí lyži
- ještě jednou zvažte možnost zapůjčení
- pokud nevolíte šupiny, kupte minimálně nejlevnější tuhé vosky (modrý, červený) a klistry (fialový, červený, universal), korek a smývač

Hodně štěstí při výběru

 

Termíny 2018/2019

Zobrazení vyžaduje připojení k Dokumentům Google.

Novinky emailem

Otázky na: info@nordicacademy.cz

Translator

Z fotogalerie

00260.jpg